Tel: 90 532 386 9849 - E-posta : bilgi@wellgym.net

Fitness.

Wellgym Fitness Dersleri

Fitness antrenmanlarıyla ideal vucut ölçülerinize ulaşırsınız

Kelime anlamı “Sağlıklı ve formda olmak” olan fitness, sizin ideal vucut ölçülerinize ulaşmanızı sağlar. Konusunda eğitimli Wellgym fitness ekibi size özel fitness programlarıyla vucut formunuza ulaştırırken aynı zamanda vucut dengeniz ve vucut koordinasyonunuz geliştirecektir.

Fitness Nedir ve Neden Yapılır ?

picture-1141

DDiğer bütün sporlardan farklı bir hedef olarak, bütün kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Esasen bütün sporlar dallarında fitnessta kullanılan egzersizler yer alır yahut bir spor dalına özel bir egzersiz fitnessta yer alabilir. Çünkü her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için yapılan egzersizlerin pek çoğu fitness egzersizleri olarak da kullanılmaktadır. Her kişiye ve belirlenen amaca göre antrenman programları farklılık arz eder. Fitness sporunda kesin bir antrenman standardından söz edilemez. Yani her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak; bir uzman tarafından takip edilen çalışma programı olmalıdır. Bu spor belirli kalıp ve hedefleri olmadığından dolayı her yaşta yapılabilir. Örneğin 16 yaşında ya da 55 yaşında bu spora başlayabilirsiniz.
Bu sporun vücut geliştirmeden iki farkı bulunur: Öncelikle gelişmek için değil, sağlık için yapılır. Ayrıca bir fitness antrenmanında kardiyovasküler çalışma (koşmak, pedal çevirmek gibi sizi nefes nefese bırakacak, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışması ile birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm alır. (kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Fitness )

Bilinenin aksine Fitness vucut geliştirme değildir. Fitness yapan kişinin yeteri kadar kas kütlesi olmasına, vucudunun orantılı olmasına dikkat edilir. Fitness yapan kişinin kas yığını olması hiç bir zaman arzulanmaz.

Fitness denince ülkemizde çoğu insanın aklına ilk olarak vücut geliştirme(body building) gelir. Bunun dışında birçok insan da fitness olarak tabir edilen egzersizlerin ayrı bir ekol olduğunu ve fitness yapanların çok farklı bir spor branşı ile ilgilendiğini düşünür. Oysa fitness kelime anlamı olarak “sağlıklı olma, formda olma” manasına gelir ki, bu çerçeveden bakıldığında çok geniş bir çeşitliliğe sahip olan birçok farklı egzersiz türü fitness olarak nitelendirilebilir.
Fitness ister aletli isterse de aletsiz olsun vücut kaslarının teker teker ya da gruplar şeklinde çalıştırılması için yapılan egzersizler bütünüdür. Vücudun fiziksel yapısının güçlendirilmesini amaçlayan fitness egzersizleri, kişinin tercihine göre birçok farklı biçimde ve mekanda yapılabilir. Kısaca tüm spor dallarında kullanılan egzersizlerin fitness çalışmalarında da kullanıldığı söylenebilir.

FFitness yapma ile vücut geliştirme aynı manaya gelmemesine rağmen insanların bu iki kavramın aynı olduğunu düşünmesinin en büyük nedeni ise, fitness yapan insanların vücutlarının estetik görünmesi ve kas oranlarının fazla olmasıdır. Yapılış mantığı açısından bakıldığında fitness ile vücut geliştirme arasında temel iki fark olduğu görülür. Fitness vücudun farklı bölgelerinde yer alan kas gruplarını geliştirmek ve daha estetik görülen bir vücuda sahip olmak için değil, yalnızca bedenin sağlıklı olması için yapılır. Aletli ya da aletsiz yapılan vücut geliştirme ise, kişinin kaslarının düzenli aralıklarla çalıştırılarak kütle ve hacim olarak geliştirilmesini amaçlamaktadır. Fitness yapmanın temel amacı sağlık kazanmak olduğundan, kas gruplarına yönelik hareketlerin dışında pedal çevirme, hızlı tempo yürüyüş, koşma, kürek çekme gibi “kardiyovasküler” egzersizler de yapılır.

kardiyo

Fitness yapan kişilerin vücut geliştirme yapan insanlara göre daha ince bir yapıya sahip olmasının nedeni de, fitness egzersizlerinin kasların büyümesine yönelik olmamasıdır. Şüphesiz fitness yapan kişilerin vücutlarındaki yağ oranı azalır ve estetik manada dikkat çeken bir görünüm kazanır ancak bu durumun nedeni kişinin vücudunun sağlıklı hale geldiği için kasların sıkılaşmasıdır. Fitness yapılması ile kaslar hacim olarak büyümese de hem kaslar hem de iç organlar düzenli bir biçimde çalıştığından kişinin vücudundaki yağ oranı azalır ve bu nedenle de fit bir görünüm oluşur. Fitness tıpkı bazı spor dallarıyla uğraşan kişilerin yaptığı gibi yalnızca belirli kas gruplarının çalıştırılması için de yapılabilir. Fitness olarak tabir edilen egzersizler insana yüksek seviyede kalori harcatan, bedensel anlamda olduğu kadar zihinsel olarak da zindelik kazandıran, kasların güçlenmesini sağlayan ve hızlı solunum ile vücut ritminin arttırılmasına yönelik çalışmalardır.
Kaynak: http://www.merakname.com/fitness-nedir-faydalari-nelerdir/

Yukarı

Murat Kömür’den Wellgym’de Personal Training Dersleri

Yeni spor eviniz Wellgym'de Personal Training dersleri başladı .
Wellgym, Beşiktaş Bulvarda, evinizin hemen köşesinde. Hijyenik ve sıcak ortamıyla Wellgym, spor işletmeciliğine yeni bir anlayış getiriyor. Aylık ücret ödeyerek size özel çalışma fırsatı Wellgym'de

İletişim için:

Cihannuma Mh. Eskiyıldız Cd. No:30 Kat:3-4 Beşiktaş-İstanbul Tel: +90 532 386 9849 Web: www.wellgym.net